Dil Seçiniz:
Bizi Arayın: 0 332 235 10 10

Konya

Tarihçe

Mevlana’nın kenti Konya, İç Anadolu bölgesinin gelişmekte olan kentlerinden. Selçuklulardan aldığı tarihi mirası modern kent yaşamıyla birleştiren Konya, özellikle Şeb-i Aruz günlerinde hem yurtiçinden hem de yurtdışından binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Sufizmin tüm dünyada ilgi duyulan bir kavram haline gelmesiyle birlikte turizm için popüler bir haline gelen Konya, ziyaretçilerini bekliyor.

Konya, yaklaşık 7000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olan, Anadolu’nun en eski kentlerinden. Kentin adının “kutsal tasvir” anlamına gelen “ikon” kelimesinden türediği düşünülüyor. Kente, Türkler öncesinde Hititler, Lidyalılar, Helenler, Selevkoslar, Bergamalılar ve Romalılar hâkim olmuş.

Kent, Malazgirt Savaşı sonrasında 1072 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından fethedilmiş. 1097 yılında Anadolu Selçuklularının başkenti İznik, Haçlıların eline geçince, başkent Konya’ya taşınmış. Bu dönem içinde kent önem kazanmaya başlamış. Anadolu Selçuklu devleti dağılana kadar Konya, devletin başkenti olmuş.Anadolu Selçuklularından sonra Konya, Karamanoğulları Beyliği’ne merkez oldu. 1465 yılında Karamanoğulları Beyliği Osmanlı tarafından ortan kaldırılınca kent Osmanlıların eline geçti.Osmanlı döneminde kent, Karaman eyaletinin merkezi oldu. Bu dönem içinde bölgenin nüfusu 1,5 milyona kadar ulaştı.Birinci Dünya Savaşı sonunda Mondros anlaşmasında kent İtalyanlar tarafından işgal edildi. Bir süre sonra İtalya’nın itilaf devletleriyle anlaşmazlığa düşmesi sonunda Konya 20 Mart 1920 tarihinde işgalden kurtuldu.

Günümüzde ise Konya, gelişen sanayisi ile İç Anadolu bölgesinin en hızlı büyüyen kentlerinden biri. Son yıllarda kentin turizm alanında yaptığı hamleler de, kentin kısa süre içinde ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir kent haline geleceğini gösteriyor.

Kentten Görüntüler

Gitmeden Önce

Mevlana’yı tanı!
Konya demek, büyük ölçüde Mevlana demek. Anlamlı bir Konya ziyareti için, Mevlana’yı tanımanız gerekiyor. Konya’yı ziyaret etmeden önce evde dersinize iyi çalışın. Mevlana hakkında okuyabildiğiniz kadar okuyun. Konya’ya geldiğinizde ise Mevlana Müzesi’ni mutlaka gezin.

Ziyafet çek!
Mevlevi geleneğinden etkilenen Konya mutfağı, Anadolu’nun en zengin mutfaklarından biri. Bu yüzden Konya’ya geldiğinizde kilo almaya hazır olun. Etli ekmek ve fırın kebabı gibi lezzetleri mutlaka deneyin.

Alışveriş

Konya’nın alışveriş hayatını diğer Anadolu kentlerinden farklılaştıran bir özelliğinin olduğunu söylemek güç. Kentte yeni açılan alışveriş merkezleri bulunuyor. Kentten ayrılırken yanınızda, kentte üretilen dokumalardan alabilirsiniz.

Yemek

Kentlerin tarihi zenginlikleri kültürlerine, kültürlerindeki zenginlik ise mutfaklarına yansıyor. Zengin tarihi ve kültürüyle Konya, renkli bir mutfağa sahip.Selçuklular döneminde ortaya çıkan ve Osmanlı döneminde olgunlaşan Konya mutfağı, kente hâkim olan Mevlevi geleneklerinden derinden etkilenmiş. Mevlevi disiplini, yemek yapma konusunda bazı ritüellerin ortaya çıkmasını sağlamış.Konya denince akla ilk olarak etli ekmek geliyor. Ancak fırın kebabı ve peynirli pide de en az etli ekmek kadar Konya’da denenmesi gereken lezzetlerden…

Eğlence

Konya hızla sanayileşen ve turizmi hareketlenen bir kent olmasına rağmen, hâlâ Anadolu’nun en muhafazakâr kentlerinden biri. Bu yüzden Konya’nın gece yaşantısının pek de hareketli olduğu söylenemez. Kentin gece yaşantısı, genellikle büyük otellerin barlarında sürüyor.

Ulaşım

Anadolu’nun ortasında bulunan Konya, ulaşımı kolay bir kent. Özellikle Ankara’ya yakın olması, Konya’nın ulaşımını oldukça kolaylaştırıyor. Kente kara ve hava yoluyla ulaşılabilir.

KENT İÇİ ULAŞIM

Konya, şehir içi toplu ulaşım sorununu çözmüş şanslı kentlerden biri. Kent içinde etkili bir otobüs ve tramvay ağı bulunmakta. Toplu taşımada e-Bilet ve e-kart isimli akıllı bilet sistemleri kullanılıyor. Konya’da toplu taşımayı fazla kullanmayacaksanız e-Bilet’i, Konya’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız e-Kart’ı tercih edebilirsiniz.

KENTE ULAŞIM

Trenle: Kente İstanbul’dan İç Anadolu ve Meram ekspresleriyle ulaşmak mümkün. 2011 yazında başlayan Yüksek Hızlı Tren seferleriyle Konya-Ankara arasındaki yol 1 saat 15 dakikaya indi.

Otobüsle: Kente Türkiye’nin hemen hemen tüm büyük illerinden direkt olarak otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs garına ulaşım ise belediye otobüsleriyle sağlanıyor.

Uçakla: Kente İstanbul’dan hava yoluyla ulaşılabiliyor. THY, Anadolu Jet ve Pegasus kente günde karşılıklı seferler düzenliyor. Kentle hava alanı arasındaki ulaşım Havaş otobüsleriyle sağlanıyor.